Uwaga na barwniki w pościelach!

Kiedy maluch pojawia się w domu niemal wszystko staje na głowie. W końcu pojawia się ktoś kto odmienia życie całej rodziny, a czasami także zwierzaka domowego. Wszyscy pragną, by dziecko miało zapewnione doskonałe warunki rozwoju i jak najmniej chorowało.

Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie otoczenie malucha. Przykładowo komplet pościeli do łóżeczka nie powinien być tylko ładny, ale również powinien być komfortowy i zdrowy. Pościel dla niemowlaka jest istotna, gdyż to z nią dziecko ma w tym czasie największy kontakt. Poza odpowiednią miękkością oraz trwałością (wszystkie mamy wiedzą jak często trzeba prać komplet pościeli, by zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki rozwoju) materiał powinien być także bezpieczny w użytkowaniu. I nie mówimy tu o takich detalach jak guziki czy ostre elementy dekoracyjne, a o barwnikach. Dziecko wszystko bierze do buzi, ponieważ to jedyny sposób w jaki może poznawać świat. Jego oczka nie są jeszcze tak rozwinięte, by dostrzegały każdy detal, a sposób lokomocji pozostawia wiele do życzenia.

Niemniej akurat te ograniczenia ruchu na tym etapie cieszą większość rodziców, ponieważ przynajmniej wiedzą, że próby przemieszczania się po domu nie skończą się wypadkiem. Materiał regularnie brany do buzi powinien być obojętny dla błony śluzowej, by nie powstały na niej przebarwienia. Ponadto niektóre barwniki mogą być toksyczne i spowodować trwałe zmiany w organizmie dziecka. Szczególnie szkodliwe mogą być barwniki i farby pochodzące z Chin i Bangladeszu, gdzie wiele osób pracujących przy ich produkcji co roku umiera. Ważne jest to, by pościel była zakupiona wyłącznie od takiego dystrybutora, który potrafi zapewnić, że jej użytkowanie jest w pełni bezpieczne.

Zobacz też: Biała pościel dla niemowląt | SzwalniaSnów